Spor

HATAYSPOR

Son yıllarda spor alanında yapılan faaliyetlerin artışı gençlere ve bölge halkının spora olan ilgisini yoğunlaştırarak birçok alanda profesyonel sporcu yetiştirmeye olanak sağlamıştır. Hatayspor, 1967 yılında müsabakalarla halkın ilgisini çekmek ve gençlerin kötü alışkanlıklarından kurtulması için şehrin ileri gelenleri tarafından kurulmuştur. Hatayspor’un ilk kurucuları üyeleri: Razık Gazel (Başkan), Orhan Aksuyu (2. Başkan), Fatih Hocaoğlu (Genel Kaptan), Hüsnü Hataylı.

1967-1968 Sezonunda Kurtuluşspor – Esnafspor ve Reyhanlı Gençliksporun Birleşmesiyle Kurulmuştur. Renkleri Bordo- Beyazdır. Ayrıca Zeytin yaprağı Yeşili Renginide üçüncü renk olarak almıştır. Bordo Rengi Asaleti, Beyaz Rengi Temizliği, Zeytin yaprağı Yeşili de Barışı Simgeler.

Hatayspor bugün futbol, hentbol, masatenisi, güreş, basketbol, voleybol, yüzme, okçuluk, atletizim gibi Tescili olan branşlarda faaliyet göstermektedir. En önemli Tescili branşları ise Futbol, güreş ve atletizmdir. 2. ligin köklü kulüplerinden biri olan Hatayspor tarihinde hiç Süper Lig tecrübesi yaşamamıştır. En büyük başarısı Geçmiş yıllarda şu anki ismi ile 1. Lig’i 4. sırada tamamlamasıdır.

 

BASKETBOL

Büyük emekler sonucu 2010 yılında kurulan ve 2011 yılından itibaren Kadınlar Basketbol Süper Lig’de boy gösteren Hatay’ın melekleri lakabıyla anılan Hatay Büyükşehir Belediyespor Kadın Basketbol Takımı, mütevazı kadrosu ve başarıya olan inancıyla ligin demirbaş takımları arasında yerini aldı.

2011-2012 ve 2012-2013 sezonlarında Avrupa arenasında mücadele eden kadın basketbolcular, EuroCup’ta çeyrek final oynayarak Hatay halkına büyük bir sevinç yaşattı. 2015-2016 sezonunda yeni bir yapılanma içerisine girerek takımın başına Ekin Baş’ı getiren Hatay Büyükşehir Belediyespor, hedefleri olan başarılı antrenörle ligi ikinci sırada tamamladı. Fenerbahçe ile oynadığı final maçlarında rakibiyle kora kor mücadele eden Hataylı basketbolcular, Euroleague için hazır olduğunun mesajını verdi.

2016-2017 sezonunda antrenör Aikaterini Chatzidaki yönetiminde lig, kupa ve Avrupa’da mücadele eden Hatay’ın melekleri, bu üç kulvarda oynadığı maçlarda göze hoş gelen oyunuyla bir kez daha kendilerine duyulan güveni boşa çıkarmadı. İlk kez mücadele ettiği Euroleague’de orta sıralarda yer alan ve yoluna Eurocup’ta devam eden basketbolcular, bu organizasyonda yarı final oynama başarısı gösterdi ve taraftarlarına büyük gurur yaşattı.

Her sezonda takımlarının her zaman yanında olan, sporcuların saha içinde vermiş oldukları mücadeleden oldukça memnun olan Hataylı basketbolseverler, takımlarını her maçta son düdüğe kadar desteklemeye devam edecek gibi görünüyor.

 

ABA GÜREŞİ

Türk tarihinin en eski spor dallarından biri olan ve dünyada giysiyle yapılan ilk güreş türü olarak bilinen aba güreşi, Hatay Büyükşehir Belediyespor Aba Güreşi Takımı’nın gerek ulusal gerek uluslararası arenadaki başarılı performansları ile tüm dünyada ilgi çeken bir branş haline geldi. Geçen yıl üçüncüsü düzenlenen Almanya Uluslararası Aba Güreşi Turnuvası’nda şampiyon olan Büyükşehir Belediyeli güreşçiler, bu sporun tanıtımına büyük katkı sağladı.

5000 yıllık maziye sahip geleneksel Türk sporunu yaşatan ve gelecek nesillere aktarmak için çaba harcayan Hatay Büyükşehir Belediyesi, bu konuda da ayakları yere sağlam basan projeleri hayata geçirdi. Uluslararası Aba Güreşi Federasyonu’nu kuran ve judonun da atası sayılan bu sporu, Almanya’dan Tacikistan’a, İran’dan Litvanya’ya kadar sevdirerek tüm dünyaya tanıttı.

Geçen sene 7’ncisi düzenlenen Uluslararası Aba Güreşi Dünya Kupası Şampiyonası’na 17-18 Eylül tarihlerinde Hatay ev sahipliği yaptı ve toplam 35 ülkeden yaklaşık 200 sporcu şampiyonaya katıldı. Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi’nde yapımı tamamlanan aba güreşi mersahında düzenlenen şampiyonada, sporseverler iki gün boyunca turnuvanın tadını çıkardı. Her ülkenin 5 sporcuyla katıldığı müsabakalar; 60, 70, 80, 90 ve +90 kilogram kategorilerinde gerçekleşti ve turnuvada dereceye giren sporcular cumhuriyet altını ile ödüllendirildi.