Blog

Piknik Alanları

MESİRE ALANLARI

 Teknepınar (Batıayaz)

Alanı Antakya´dan 20 km asfalt, Samandağ ilçesinden 17 km stabilize yolla ulaşım mümkündür. Tarih ve doğanın iç içe olduğu bir yayla köyüdür. Kamp ve piknik alanlarındaki buz gibi billur suları, Akdeniz Bölgesi ´ne özgü her türlü sebze ve meyvenin yetiştirilmesi, Ortadoğu ülkelerine yakınlığı nedeniyle, gerek yerlilerin gerekse Ortadoğu ülkelerinden gelen ziyaretçilerin ilgi odağı durumundadır. Günübirlik yeme içme üniteleri ve kamp yerleri bulunmaktadır. Nergizlik Mesire Alanı Belen Güzelyayla´ya 4 km uzaklıkta olup, asfalt yolla İskenderun´a bağlıdır. Elektrik, telefon ve içme suyu şebekesi vardır.

 

Nergizlik Mesire Alanı

Belen-Güzelyayla’ya 4 km uzaklıkta, asfalt yol ile İskenderun’a bağlıdır. Elektrik, telefon ve içme suyu sistemi mevcuttur.

 

Belen-Güzelyayla (Soğukoluk) Mesire Alanı

Belen İlçesi-Sarımazı Mahallesi yol ayrımından başlayarak, 8 km´lik asfalt bir yol ile yeşilliğin ve ormanın hakim olduğu virajlı bir güzergahtan çıkılabilmektedir. Belen ve İskenderun´dan minibüslerle ulaşım mümkündür. Güzelyayla´da yüzyıllardır yayla geleneği sürmektedir. Altyapı sorunları kısmen çözülmüş olan yaylanın denize yakın olması ilgiyi artırmaktadır. İskenderun Körfezi´nin seyir terası durumunda çam ağaçları ve kır çiçekleri içerisine kurulmuş, eski ve yeni tip yapıları ile gezilmeye ve görülmeye değer, adına türküler ve şiirler yazılan bir yayladır. Kamp kurmaya, pikniğe, orman içinde kısa geziler yapmaya elverişlidir. Yaylada konaklamak için pansiyon tipi evler, günlük yeme-içme üniteleri bulunmaktadır.

 

 Erzin- Kocadüz- Üçkoz- Bağrıaçık-Karıncalı Mesire Alanı

Erzin ve Osmaniye insanlarının yaz aylarında yoğun olarak kullandığı, çam ve köknar ağaçları arasında, doğal dokuya uygun tümüyle ahşap, basit yayla evlerinin bulunduğu yaylalar topluluğudur. Birbirlerine yakın olan yaylalar, doğa yürüyüşü (trekking) yapmaya elverişlidir. Yaylaların çevreleri baştan başa çam, ardıç, köknar, kekik, papatya ve diğer kır çiçekleri ile kaplıdır. Yayla evleri yöre halkınca kullanılmaktadır.

 

Belen İlçesi ve Atık Yaylası Mesire Alanı

İskenderun, Kırıkhan halkının rağbet ettiği ünlü Atık Suyu´nun kaynağının bulunduğu Atık Yaylası, Belen ilçesinin bir köyüdür. Çam, çınar ve meyve bahçeleri içerisinde bulunan yaylada kır kahveleri, bakkallar hizmet vermektedir. Yerleşim alanlarına ve denize yakınlığı nedeniyle daha çok ilgi görmektedir. Yaylada konaklama tesisleri, günübirlik yeme içme üniteleri vardır.

 

Kırıkhan Delibekirli Köyü ve Çataloluk Yaylası Mesire Alanı

Delibekirli köyü, Akdeniz Bölgesi´nin, her türlü meyve ve sebzenin yetiştiği bahçeler ve bağlar arasında kurulmuş şirin bir yayla köyüdür. Çataloluk Yaylası köye 7 km. uzaklıktadır. Yüzyıllık çınar ağaçlarının çevrelediği yayladan Kırıkhan ilçesinin içme suyu (Üngüzlü mevkiinden) sağlanmaktadır. Gezilmeye ve görülmeye değer bir yöredir. Delibekirli köyünde günübirlik yeme içme üniteleri, kır lokantaları ve kahveleri hizmet vermektedir.

 

Alan Yaylası (Kırıkhan) Mesire Alanı

Kırıkhan ilçesinden 18 km. uzaklıktadır. Havası, suyu ve doğasıyla çok ünlüdür. Çevresi tümüyle çam ormanları ile kaplı çok geniş bir alana yayılmış yayla, tüm güzelliği ile karşımıza çıkar. Aynı zamanda İskenderun ilçesine de 40 km’lik stabilize yolla bağlıdır. Bu yol üzerindeki Haymapınar, Değirmendere, Paşaoluk, Akarca ve Çamlıbel Yaylaları İskenderun ve çevre köylerinin halkı tarafından kullanılmaktadır. Bahar aylarında bin bir çiçeğin açtığı yaylada kamp kurmak ve piknik yapmak isteyenler tüm ihtiyaçlarını yanlarında götürmelidirler.

 

Dörtyol (Çökek) Yaylası Mesire Alanı

Tümüyle çam, ardıç ve maki türü ağaçlar ve kır çiçekleri kaplı, orman ile iç içe olan yayla 16 km stabilize yolla ulaşılmaktadır. Yörenin ahşap yayla mimarisine ve yer yer betonarme evlere rastlanan yayla, Dörtyol halkı yaz aylarında yoğun ilgi göstermektedir. Kamp kurmak, piknik yapmak ve baş başa gezintiler yapmak isteyenler, çadırlarını, uyku tulumlarını ve yiyeceklerini yanlarında götürmelidirler. Müftüler Piknik Alanı E-91 Uluslar arası Karayolu Sarımazı Mahallesinden köye 4 km uzaktadır. Güzelyayla (Soğukoluk) Antuan mevkinde orman içinde çardak, piknik alanları, umumi wc ve lavaboları ile bulaşık yıkama tezgahları ile halkın günübirlik piknik ihtiyaçlarına cevap verilmektedir.