Kurutulmuş Yiyecekler

Kurutulmuş Yiyecekler

Yüzyıllar boyunca insanlar elde ettikleri ürünleri uzun bir zaman kullanma isteğiyle çeşitli yöntemler bulmuşlardır. Bunların en eski ve doğal olanı kurutma yöntemi olmuştur. Bu yöntemin dışında, pişirme, tuzlama yöntemlerini de kullanmalarının yanında, kurutma en önemli saklama tekniğidir.

Hatay mutfağı kurutulmuş sebze ve meyve bakımından zengin bir mutfaktır. Reçeller ve salamuralarda saklama yöntemlerini de görmek mümkündür. Hatay mutfağında buğday, incir, dut, kudama çiçeği, ennep ,eksik elma, lübye, bakla, biber, bamya, patlıcan, domates gibi birçok sebze ve meyve kurtularak kış aylarında yemek, tatlı ve reçellerde kullanmak üzere saklanır.
Taze yoğurt ,kazanlarda odun ateşinde tuzla pişirilerek kurutulur ve kış yemeklerinde ve kahvaltılar da kullanmak üzere saklanır.

Hatay mutfağında et kurutma yoktur.

Buna karşılık kavurma vardır. Bu da bir çeşit saklama yöntemlerinden biridir. Kurban bayramında hazırlanan küçük parça etler bol kuyruk yağıyla kavrularak kavanozlara, testilere doldurularak saklanır. Zahter ve Fesleğen gibi taze otlar da kurutularak baharat olarak kullanılır. Taze çökelek baharatlarla karıştırılıp kurutularak sürk elde edilir.