Blog

İlaç ve baharat bitkileri yetiştiricisi kursiyerleri ve Kurs Hocası Z. Müh. Leyla Sakaroğlu HBB EXPO 2021 Hatay, Gastronomi Proje ofisini ziyaret etti.

İlaç ve baharat bitkileri yetiştiricisi kursiyerleri ve Kurs Hocası Z. Müh. Leyla Sakaroğlu HBB EXPO 2021 Hatay, Gastronomi Proje ofisini ziyaret etti.

Tarım alanı altında yer alan mesleklerde ulusal ve uluslararası düzeyde standartlara uygun , her yaşta ve düzeyde bireye mesleki yeterlikler kazandıracak eğitim ve öğretim olanağı sunan  halk eğitim bünyesinde açılan meslek edindirme kurslarından olan ; ilaç ve baharat bitkileri yetiştiriciliği kursunun eğitim faaliyetlerinden olan uygulama ve eğitim gezileri çerçevesinde;  ülkemizde ilk  ve tek olan’’ tıbbi ve aromatik bitkiler müzesi ‘’ ile büyükşehrin EXPO projesinde yer alan ilaç ve baharat bitkileri bahçeleri  hakkında kursiyerlerin bilgilendirilmesi amacıyla büyükşehir belediyesine ziyaret düzenlendi.

Desteğini esirgemeyerek tüm ziyaret  organizasyonun gerçekleşmesini  sağlayan Prof. Dr.  Nazan Savaş, expo projesini anlatıp bilgilendiren Ömer Faruk ÇelebiveAntakya Doğa Sanat ve Turizm Derneği Başkanı Biyolog Dr. Samim Kayıkçı kursiyerlerle  bir araya gelerek nelerin yapılabileceği hakkında  fikir alışverişinde bulunuldu.

İlaç ve baharat bitkileri yetiştiricisi kursiyerinin tanımı, ekim dikim ortamı hazırlayabilen uygun gübreleme yapabilen, hastalık ve zararlılarla mücadele edebilen ve üretim tekniklerini kullanarak ilaç ve baharat bitkileri yetiştiren kişidir.

Kursun amacı ,kurs sonunda mezun olup sertifika alan kursiyerlerin (öğrencilerin) meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda tarımsal amaçlı kooperatif ve üretici birliklerinde, üniversitelere  ve belediyelere bağlı  üretme çiftliklerinde ve tarla bitkileri işletmelerinde çalışmalarını sağlamaktır.

 Bu doğrultuda öncelik  kadınlarımıza ve gençlerimize iş istihdamı sağlanmış olacak. Özellikle kırsalda yaşayan gençlerimiz iş buldukları taktirde köylerinde kalarak köylerinin kalkınmasına katkı sunacaklardır. Kadınlar ve gençler üretime dahil edilip ekonomik olarak güçlendirilirse hem kendileri hem  aileleri hem de ülke ekonomisi  kalkınmış olur.  Bu bağlamda öne çıkan üretme, depolama, kurutma, paketleme, standardizasyon, kooperatifleşme ,pazarlama, tanıtım organizasyon ve reklam güçlerinin birbiriyle uyumlu çalışmasını düzenleyecek girişimlerin yapılması son derece önem arzetmektedir.  Ayrıca  doğada  var  olan  ilaç baharat bitkilerin kültüre alınması ilaç baharat bitkilerinin devamlılığını  sürdürmesi , zengin gen kaynaklarının korunması ve çoğaltılması ve arazilerin değerlendirilmesi açısından önemlidir.