Blog

HBB’DEN ÇEVLİK LİMANI’NA BALIKÇI BARINAĞI

HBB’DEN ÇEVLİK LİMANI’NA BALIKÇI BARINAĞI

Hatay Büyük Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Samandağ ilçesi Çevlik Limanı’nda HBB tarafından yapımı tamamlanan balıkçı barınağının açılışını gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen açılışa, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın yanı sıra eşi Prof. Dr. Nazan Savaş, HBB Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Maden, HBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mehmet Bozkurt, Samandağ Belediye Başkanı Yardımcısı Mehmet Ali Kamacı, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)Samandağ İlçe Başkanı Turgay Abacı, Tekebaşı Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Aydın Sağlam, HBB Daire Başkanları, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşları ve Samandağ halkı katılım gösterdi.

Açılış, Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerin manevi huzurunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.


“HATAY MÜTHİŞ TARİH, KÜLTÜR VE MEDENİYET BİRİKİMİNE SAHİP ÖZEL BİR ŞEHİR”

Başkan Savaş,” Bizler 4 yıl önce huzur daha sonra hizmet vizyonu ile yolumuza başladık. Komşumuzda son 6 buçuk yıldır yaşanan olumsuzluklar Hatay’ı oldukça etkiledi ve şehrimiz sosyolojik, psikolojik ve ekonomik çıkmazlarla boğuşmaya başladı. Hatay’ın bu olumsuzluklardan etkilenmemesi amacıyla çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Altyapı, üstyapı, yollar ve yeşil alanlar konusunda herkesin yaptığının biraz daha fazlasını yapıyoruz. Hatay, Asya ve Avrupa’daki en güzel bitki örtüsüne sahip. Sadece Amanoslarda 2 bin 5 yüz tane çiçek çeşidimiz var. Bunların da 250 tanesi sadece Hatay’a özgü. Ayrıca 850 tane tıbbi aromatik bitkiye sahibiz. Hatay müthiş bir tarih, kültür ve medeniyet birikimine sahip özel bir şehir. EXPO’yu Çin ve Avustralya ile yarışarak 21 Ocak’ta Düsseldorf’ta aldık. Ayrıca Hatay’ın 600’ün üzerindeki yemek çeşidini, Birleşmiş Milletler tarafından gastronomi şehri ilan edilmemizin ardından dünyaya tanıtacağız. Bu güzel çalışmalarımızın yanı sıra kooperatif kurarak Hatay’ın çiçeklerini ihtiyaç sahibi kadınlarımızla yetiştiriyoruz. Köylerimizde çocuğunu okutan, ihtiyacı olan ve çalışma imkânı olmayan 250 tane kadınımız bu şekilde çalışarak evini geçindiriyor” dedi.

BAŞKAN SAVAŞ DEV PROJE HADO HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Hatay’ın dev projesi olan Hatay Deniz Otobüsü(HADO) hakkında da bilgi veren Başkan Savaş,” HADO’yu meclisteki arkadaşlarımız engellemezse kuracağız. Ve HADO’yu kurarken de Samandağ-İskenderun-Mersin seferleri başlatacağız. Ayrıca Gazimağusa’ya da seferler başlatmayı düşünüyoruz. Komşumuz Suriye’deki savaş biterse Lazkiye ve oradan da Beyrut’a deniz seferleri yapılacak. Böylece Hatay olarak komşu illerimizle biraz daha fazla temas halinde olacağız ve bu sayede de turistleri bu şehirde ağırlayacağız. Ve deniz seferlerimiz ile lojistik yapma şansımız da olacak. Biz yurtta sulh cihanda sulh ilkesini benimseyen bir şehiriz ve kendi imkânlarımızla kentimize projeler üretiyoruz. Hatay’ı zirveye taşımak için ben de varım diyen herkese ihtiyacımız var. Ankara’da bu proje için takip ettiğimiz işlerimiz olumlu ilerliyor. Meclisteki arkadaşlarımızın ufku geniş ise ve Hatay’a katkı sağlamak istiyorlarsa bu projenin arkasında durmaları lazım” dedi.

“BAŞKAN SAVAŞ’IN ELİ SAMANDAĞ’A DEĞDİKÇE SAMANDAĞ’IMIZ GÜZELLEŞİYOR”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samandağ İlçe Başkanı Turgay Abacı, “Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın eli Samandağ’a değdikçe Samandağ’ımız güzelleşiyor. Özellikle Samandağ ilçemizde Çevlik Limanı’nda balıkçı barınağına ciddi bir ihtiyaç olduğunun kanaatindeyiz. Bu çerçevede çok güzel bir proje olmuş. Ayrıca Hatay Büyükşehir Belediyesinin efsane projelerinden biri olan HADO giderek insanlarımızda çok ciddi bir şekilde heyecan oluşturuyor. Hatay ‘da ve Samandağ’da gerçekleştirmiş olduğu hizmetlerden dolayı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Kapısuyu Mahalle Muhtarı Hanifi Söker ve Tekebaşı Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Aydın Sağlam da Çevlik Limanı’nın en büyük eksiklerinden birini tamamlayarak Samandağlılara kazandıran Başkan Savaş’a teşekkür etti.

Başkan Savaş açılışın ardından balıkçı barınağını gezerek balıkçılardan barınak hakkında bilgiler aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir