Blog

GASTRONOMİ KENTİ HATAY’I ÇİN’İN GASTRONOMİ KENTİ CHENGDU’DA TEMSİL ETTİK

GASTRONOMİ KENTİ HATAY’I ÇİN’İN GASTRONOMİ KENTİ CHENGDU’DA TEMSİL ETTİK

Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizi İspanya’nın Valencia kentinde düzenlenen Gastronoma festivalinden sonra Çin’in Gastronomi Başkenti Changduda da başarıyla temsil ettik.
Hatay Büyükşehir Belediyesi EXPO ve Gastronomiden sorumlu Başkan Danışmanı Ömer Faruk ÇELEBİ’nin başında bulunduğu grubumuz birçok başarılı sunuma imza attı.

Görüşlerini aldığımız Sayın ÇELEBİ’nin izlenimleri şöyleydi; “Cok değerli Hatay Gastronomi sevdalıları, Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizi dünya çapında gastronomi şehirlerinde düzenlenen gastronomi festivallerinde temsil ve tanıtma faaliyetlerine Hatay’ımızın 4 güzide aşçısı ile yaptığımız İspanya Valencia Gastonoma festivalinden sonra Çin Halk Cumhuriyetinin Gastronomi Merkezi Chengdu sehrinde devam ettik ve inanın tarih yazdık desem yeridir. Çin Halk Cumhuriyetinin 30 milyonluk nüfusuyla 3 üncü büyük sehri olan Chengdu’nun ulusal yayın yapan televizyonu tam 3 gün boyunca katılan tüm şehirler arasında sadece Hatay icin özel program yaptı ve tüm sunumlarımızı baştan sona yayınladı.

Valenciya da gerçekleştirdiğimiz sunumların ünü Unesco da yayıldı ve Chengduda ilişkileri daha da ilerlettik. Artık bizi tanımayan yok. Bu sefer yanımda bir TV gösteri ustası ve eğitimci Asuman KERKEZ hocamı getirdim. Ona asistan olarak 10000 öğrencisi olan Chengdu Turizm ve Gastronomi Üniversitesinden 2 öğretim görevlisi aşçı yardımcılık yaptı. Hoca yarışmada Kısır, Tepsi kebabı, kağıt kebabı ve irmik helvası yaptı, menüyü biraz Çin damak tadına göre güzelleştirip çok başarılı bir sunum gerçekleştirerek tarih yazdık. Müthiş bir gösteri oldu. Bu çalışmada bize güvendiği ve destek verdiği için Lütfü Savaş Başkanıma huzurlarınızda teşekkürü bir borç bilirim. Dünyanın ve Çin mutfağının güçlü kalesi Chengdu yu yakından tanımak bizim için çok önemliydi. Ayrıca huzurlarınızda muhteşem başarıya imza atan beni kırmayıp benimle birlikte Chengdu’ya gelen Asuman KERKEZ hocama binlerce defa teşekkür ederim.

Teşekkürler Hatay…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir