Blog

GASTRONOMİ EVİ EBRU SANATIYLA RENKLENDİ

GASTRONOMİ EVİ EBRU SANATIYLA RENKLENDİ

UNESCO Hatay Gastronomi Evi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sanat ve Tasarım Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü Mimari Dekoratif Sanatlar Programı tarafından düzenlenen “Suyun Rüyası” ebru sergisi ve workshop etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Hatay’ın UNESCO tescilli yemeklerinin tanıtımının yapıldığı tarihi konak, UNESCO tescilli bir sanat olan ebruyu 12 Haziran Çarşamba günü UNESCO Hatay Gastronomi Evi’ sanatseverlerle buluşturdu.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alınan ve “Dünyanın Ortak Mirası” olarak kabul edilmiş olan ebru sanatı ile gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağın’a layık görülen Hatay mutfağının tanıtıldığı tarihi konağı bir araya getirmeyi amaçlayan etkinliğe Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya ve Prof. Dr. Nazan Savaş’ın yanı sıra öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Sergiyi gezerek eserler hakkında bilgiler alan Nazan Savaş, workshopta ebrunun yapılışını deneyimledi. Sergiyi gezen vatandaşlar da Türk sanat tarihinde özel bir yeri olan ebru sanatı hakkında bilgiler alarak kendi çalışmalarını yapma imkânı buldu.