Blog

Birin Aşı Tayvan’da Gösterilecek

Birin Aşı Tayvan’da Gösterilecek

Antakya’nın simgelerinden biri olan Hirise (Aşura, Dövme) yemeğinin yapılışını, hikâyesini ve felsefesini konu edinen ve 2017 yılında Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından çekilen “Birin Aşı” adlı belgesel film Mayıs 2018de Tayvan’da düzenlenen Tayvan Uluslararası Belgesel Film Festivalinde gösterilecek.

Türkiye’nin birliğe ve barışa en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda çekilen ve temasını yerel bir yemeğin oluşturduğu belgesel filmde özellikle, değişik etnik grupların oluşturduğu toplumlarda birbirine saygı duyarak ve yaşamı paylaşarak “bir” olarak yaşamanın anlatıldığı ve Antakya örneğinin vurgulandığı öğrenildi.

Antakya’nın en eski halklarından bu yana her dönem tüm Antakya’da yapılan ve özellikle özel günlerde, bayramlarda yapılarak birliği temsil eden Hirise adlı yemeğin hikâyesinden yola çıkılarak çekilen filmde, yemeğin bir birlik, beraberlik yemeği olduğu, Antakya’nın binlerce yıldır birlik kenti olarak yaşadığı, bu nedenle filmin adının “Birin Aşı” konduğu belirtildi. Çalışma alanı belgesel film olan ve bugüne kadar çektiği 16 belgesel filmle 30dan fazla ülkede film festivallerine katılan Prof. Dr. Sedat Cereci’nin, geçen yıl çektiği ve Antakya’nın medeniyet tarihini konu edinen “İnsanları İnsanlığa Çağıranlar” filminin yanı sıra “Birin Aşı” adlı filmle de Antakya’yı uluslararası alanda tanıtacağı bildirildi.

Daha önce Hindistan’ın Rajastan şehrinde düzenlenen uluslararası festivalde gösterilmek üzere Hindistan’a gönderilen filmin uluslararası yolduluğunun devam edeceği açıklandı.

Genel koordinatörlüğünü Mustafa Eniç’in yaptığı filmde Yrd. Doç. Dr. Murat Tiryakioğlu ve Semire Tiryakioğlu’nun danışman olarak görev aldığı, Mehmet Açıkgöz, Ömer Sağlamoğlu, Murat Mutlu’nun da teknik ekipte filme katkıda bulunduğu bildirildi. Değişik türlerden müziklerle kurgulanan filmin İngilizce altyazılı olarak uluslararası festivallere katılacağı öğrenildi.

Haber Alıntıdır : http://www.hatayinternettv.com/