Blog

ALTINÖZÜ ZEYTİN VE ZEYTİN YAĞI FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİ

ALTINÖZÜ ZEYTİN VE ZEYTİN YAĞI FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİ


Hatay’da Valilik himayesinde Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi ev sahipliğinde “Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali” düzenlendi. Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız ilçemizi temsilen festivale katıldı.
Festival etkinlikleri kapsamında Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Belediye Başkanı Rıfat Sarı ile İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay tarafından Tacettin Sürmeli Parkı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Daha sonra öğrencilerin oluşturduğu bando eşliğinde festival kortej yürüyüşü gerçekleştirildi ve sezonun ilk zeytin hasadı yapıldı.


AK Parti MKYK üyesi ve Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, Hatay’ın zeytin alanında önemli bir yer olmasına rağmen, Altınözü’nün zeytin ve zeytinyağının tanıtımı konusunda ilçenin dışına çıkamadığını belirterek, etkinliğin tanıtım alanındaki eksikliği gidereceğini söyledi.

Zeytinciliğe önem verdiklerinin altını çizen Şanverdi, “Biz hükümet olarak bir adım daha attık. Mersin’den Şırnak’a kadar 11 ili kapsayan Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nü Altınözümüzde kuruyoruz.” dedi.

AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar da Altınözü’nde yetiştirilen zeytinin çok kaliteli olduğunu ve üreticilerin hak ettikleri değeri görmeleri gerektiğini ifade etti.

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay ise zeytinin altın, yağının ise altın suyu olduğunu söyledi.

Karatay, “Altınözü’nde yetişen zeytinler ve zeytin suları hayatı ve ömrü uzatıyor. Onun için ben bir sağlıkçı olarak bu altın suyunun mutlaka kullanılması, içilmesi lazım diyorum. Bütün hastalıkları önlüyor. Çok sağlıklıdır. Altınözü’nde yetişen tipteki zeytinlerin çok önemli olduğunu biliyorum. Bu da senelerce örtbas edildi. Kimseye söylenmedi. Ama bu suç bizim değil ‘Efendim iki üç zeytin yiyin’ diyen diyetisyenlerin. Kusura bakmasınlar.” diye konuştu.

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur da Hatay’daki zeytin varlığının yüzde 30’unun ilçede yetiştirildiğini aktararak, Altınözü zeytinini markalaştırmak ve tanıtımını yapmak için festival düzenlediklerini kaydetti.

Festival etkinlikleri kapsamında zeytin fideleri toprakla buluşturuldu. Tokaçlı Mahallesi’nde bulunan Zeytin Müzesi’nin açılışı Hatay Valisi Erdal Ata ve diğer protokol üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilirken Zeytin Dalı Korosu da konser verdi.

Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali”
İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, “Türkiye zeytinyağı ve zeytin üretiminde dünyada dördüncü ama ihracatta acaba neden geriyiz?
Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali
İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, “Türkiye zeytinyağı ve zeytin üretiminde dünyada dördüncü ama ihracatta acaba neden geriyiz? Çünkü kimse kalkıp riviera almıyor. Herkes akıllanmış.” dedi.

 

Karatay, Hatay’da, Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali etkinlikleri kapsamında Altınözü ilçesindeki 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda düzenlenen söyleşide zeytin ve zeytinyağının sağlık yönünden faydaları hakkında bilgi verdi.

Altınözü ilçesinde geleneksel yöntemlerle üretilen zeytin ve zeytinyağının önemli olduğunu anlatan Karatay, şunları kaydetti:

“Kurulacak sanayi sitelerinde riviera tesislerini kurdurtmayın. Çünkü riviera zeytinyağı en kötü zeytinyağı, en tehlikeli zeytinyağı. Türkiye zeytinyağı ve zeytin üretiminde dünyada dördüncü ama ihracatta acaba neden geriyiz? Çünkü kimse kalkıp riviera almıyor. Herkes akıllanmış. Yunanistan bizden daha çok zeytinyağı satıyor. Hatay’da üretilen zeytinler Toroslar’dan gelen meltemlerden besleniyor. Onun için siz bir cennetin içinde yaşıyorsunuz.”

Etkinlikler kapsamında ayrıca zeytinyağıyla hazırlanmış yemek yarışması düzenlendi.

Programa, Hatay Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu,Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı’nın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.