Blog

1.ALTINÖZÜ ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİ

1.ALTINÖZÜ ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİ

1.Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivalinin ilk günü Zeytinyağı tadım eğitimi ile başladı

FESTİVAL ZEYTİNYAĞI TADIM EĞİTİMİYLE BAŞLADI

1.Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivalinin ilk günü Zeytinyağı tadım eğitimi ile başladı.

Altınözü Sultan Abdülhamit Han Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet tarafından verilen eğitime Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı,

Altınözü İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Güner, Altınözü Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ahmet Zümre, AK Parti Altınözü İlçe Başkanı Yusuf Bulanık ile birlikte çok sayıda zeytin ve zeytinyağı üreticisi ile vatandaşlar katıldı.

FESTİVALİN İKİNCİ GÜNÜ ÇELENK SUNMA TÖRENİ İLE RENKLENDİ

Hatay Valiliğinin himayesinde, Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesinin ev sahipliğinde bu yıl ilki düzenlenen “Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı” festivali çelenk sunma töreniyle başladı. Törene ünlü Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın yanı sıra Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, AK Parti Altınözü İlçe Başkanı Yusuf Bulanık ile kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Zeytin dallarından yapılan çelenk anıta Karatay, Kaymakam Uygur ve Başkan Sarı tarafından sunuldu. Çelenk sunma töreninin ardından festival, kortej yürüyüşü ile devam etti. Kortej yürüyüşü Tacettin Sürmeli Parkı’ndan başlayarak Kuseyri Çiftliği’nde son buldu.

Kuseyri Çiftliği’ndeki programda katılımcılar tarafından sezonun ilk zeytini hasat edildi. Ardından katılımcıların adları verilen zeytin fidanları toprakla buluşturuldu.

Kuseyri Çiftliğindeki programa AK Parti Hatay Milletvekilleri Fevzi Şanverdi, Orhan Karasayar, AK Parti Hatay İl Başkanı Ahmet Atıç, ilçe belediye başkanları, kurum ve şube müdürleri ile birlikte UZZK Başkanı Ümmühan Tibet, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinliğin başında katılımcılar, kendi elleriyle zeytin hasat ettiler. Daha sonra Canan Karatay ve protokol üyeleri festival anısına kendi adlarına tescillenen zeytin fidanlarını toprağa diktiler.

KAYMAKAM UYGUR: FESTİVALDEKİ AMACIMIZ İLÇEMİZİ TANITMAKTIR

Burada kısa bir konuşma yapan Kaymakam Uygur, “Altınözü ilçemiz zeytin varlığı ile ülkemizde çok önemli bir noktada bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan her

10 ağaçtan 1’i Hatay’da bulunmaktadır. Festivalimizle ilçemizin zenginliğini tüm ülkeye ve uluslararası arenaya tanıtma amacındayız. Tüm katılımcılara teşekkür ediyor, herkese hoş geldiniz diyorum” dedi.

KARATAY: ALTINÖZÜ ZEYTİNİ ALTIN GİBİ KIYMETLİDİR

Ünlü Beslenme Uzmanı Canan Karatay da burada yaptığı kısa konuşmada, “Zeytinin Altınözü için oldukça önemli olduğunu gördüm. Buradaki zeytin varlığı çok kıymetlidir. Günümüzde altın için savaşlar yapılıyor. Altın gibi bir zeytininiz var. Zeytinyağı aynı zamanda altın suyudur. Bu zeytini yiyenler oldukça sağlıklı kalırlar. Tüm çiftçilere önerim asla ilaç kullanmadan doğal olarak zeytininizi yetiştirmeye devam edin” ifadelerini kullandı.

KARASAYAR: FESTİVAL İLÇEMİZE ÖNEMLİ KATKI YAPACAKTIR

Altınözü ilçesi festival ile oldukça önemli bir adım atmıştır. İlçenin tanıtımı adına oldukça kapsamlı olarak düzenlenen festival için başta Kaymakam ve Belediye Başkanımız olmak üzere herkesi kutluyorum. Zeytin insanlığın varoluşundan bu yana her zaman önemini korumuştur. İnanıyorum ki burada yaşayan vatandaşlarımız da organik zeytin yetiştirmeye buradaki organikliği sürdürmeye devam edeceklerdir. Zeytinyağı diğer margarinlere göre daha az biliniyor. Ancak atık zeytinyağı zenginliğimizi ön plana çıkartmalıyız. Canan hocamıza hoş geldiniz diyor, festivalimizin ilçeye hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

ŞANVERDİ: ZEYTİNCİLİK OSB İLÇEMİZİ KALKINDIRACAK

Etkinlikle konuşan AK Parti Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi, “Altınözü ilçemizin zeytin zenginliği önceden beri biliniyordu. Biz de hükümet olarak Osmaniye’den Şırnak’a kadar 11 ili kapsayacak olan Zeytincilik Enstitüsü’nü Altınözü’müze kazandırarak bu zenginliğe artı değer katacağız. Ümit ediyorum ki Altınözü ilçemiz zeytinciliğin başkenti olarak hak ettiği değeri kazanacaktır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından hasat edilen zeytinler zeytin sıkma makinesinden geçirildikten sonra elde edilen zeytinyağları katılımcılara tattırıldı.

KARASAYAR: FESTİVAL İLÇEMİZE ÖNEMLİ KATKI YAPACAKTIR

Festival programı Tokaçlı Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Zeytin Müzesi’nin açılışıyla devam etti.

Buradaki törene Hatay Valisi Erdal Ata’da katıldı. Buradaki törende konuşan Kaymakam Uygur, “İlçenin toprak ve zeytin sevgisine Zeytincilik Müzesi de eklenerek müze ile geçmişe dair izlerin günümüze aktarması ve gelen ziyaretçilerin bilgilendirmesi de amaçlıyoruz. Altınözü’nün zeytincilikte önemli bir merkez olması göz önünde bulundurulduğunda, yapılacak müze ile Hatay’a önemli katkıları olacak. Çalışmaların bu yılsonuna kadar yetiştirilmesiyle müzenin zeytincilikte geçmişe ışık tutmasını hem de ilçenin önemli zenginliklerinden olan zeytinciliğin ülke genelinde bilinmesini istiyoruz” dedi.

ATA: MÜZE HATAY’A HAYIRLI OLSUN

Hatay Valisi Erdal Ata da konuşmasında, “Böyle bir müzenin açılışında bulunduğum için çok mutluyum. Binamızın yapım fikri Kaymakamımızdan geldi. Benim böyle bir binadan haberim yoktu. İlçemize böyle bir eser kazandırıldığı için başka kaymakamımız olmak üzere Belediye Başkanımıza da teşekkürlerimi sunuyorum. Müzemiz Altınözü’ne ve Hatay’ımıza hayırlı olsun” dedi. Konuşmaların ardından katılımcıların eşliğinde müzenin açılışı gerçekleşti. Açılış töreninin ardından tüm davetliler müzeyi gezdiler. Daha sonra Zeytindalı Korosu katılımcılara konser verdi. Konserin tamamlanmasının ardından katılımcılar açılış törenleri ve diğer programların yapılacağı Altınözü 15 Temmuz Parkına geldiler.

Altınözü Tokaçlı Zeytin Müzesinin açılışından sonra 15 Temmuz Milli İrade Parkı’na geçilerek festival açılışı gerçekleştirildi.

TOPLU AÇILIŞ TÖRENİYLE HİZMETLER VATANDAŞIN KULLANIMINA SUNULDU

Saat 12.00’de saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, Altınözü Muhtarlar Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile devam etti. Gösterinin ardından ise protokol konuşmalarına geçildi.

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı; “Bu yıl ilki düzenlenen Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’nin hayırlı olması temennisinde bulunarak ‘’İnşallah bundan sonra Altınözü’müzün zeytini ve zeytinyağı markalaştırılarak hatırı sayılır bir marka haline gelecektir.’’ dedi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin ise yaptığı konuşmada, ’’Canan hocama hoş geldiniz diyorum. Gerçekten o zeytin ve zeytinyağı savaşçısı ama aramızda bir dostumuz daha var. O da büyük bir savaşçı. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan TİBET Hanım her yıl Altınözü’nün dağ köylerini ve ovalarını, Türkiye’yi karış karış zeytin ve zeytinyağı için gezmektedir.’’ dedi. Kaymakam Uygur’a ve Başkan Sarı’ya teşekkür etti.

İlçe Kaymakamı Bülent Uygur yaptığı konuşmada, ‘’Göreve başladığım ilk andan beri Belediye Başkanımızla yaptığımız istişarelerde ilçemizin bilinirliğini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmamız gerektiği konusunda hemfikirdik. Bu sebeple Altınözü’ne “Zeytini Marka Yüzü” olarak seçtik. Bütün ağaçların ilki olan yetiştirilmesi ve bakımı zor olan ancak bunun karşılığını cömertçe ödeyen, tarih boyunca gölgesiyle, meyvesiyle ve eşsiz yağıyla insanoğluna hayat ve güç veren zeytini marka yüzü seçtik. Marka yüzünü seçerken elimizdeki donelerimiz şunlardı;

* Türkiye Dünya’da 4 üncü büyük üretici

* Hatay, Türkiye deki her 10 zeytin ağacından 1’ine sahip.

* Altınözü, Hatay zeytinyağının %50’sini, tane zeytinin %40’ını üretiyor.

Hatay Zeytincilik İhtisas OSB çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini ifade eden Kaymakam UYGUR, ‘’Bunun yanında Hatay Zeytincilik Enstitüsü’nün de Altınözü sınırlarında inşaatı devam ediyor. Bütün bunlar bizi zeytine ve zeytinyağına dikkat çekmeye, bu sektörden ekmek yiyen insanlarımızı bir araya getirerek bir farkındalık oluşturmaya itti. Bu fikrimizi açtığımızda bizleri cesaretlendirdiğiniz için siz Sayın Valimize teşekkür ediyorum. Ayrıca bu festivalin yapılmasında omuz omuza çalıştığımız değerli Belediye Başkanımız Sayın Rıfat SARI’ya, Hatay Zeytincilik Çalıştayını düzenlerken omuzlarımızdaki yükün büyük kısmını alan (DOĞAKA) Genel Sekreteri Onur YILDIZ kardeşimiz ve ekibine, İl Tarım Müdürümüze, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürüne, MKÜ Rektörü Dr. Hasan KAYA Beyefendiye, Prof. Dr. Canan KARATAY hocamıza, Altınözü’nün bilinirliğine katkı sunacağına inandığımız “Zeytin Kupası Dağ Bisiklet Yarışması”na sponsor olan Hatay Ticaret Odası Başkanı Hikmet ÇİNÇİN Beyefendiye, Bisiklet Federasyonu İl Temsilcimiz Hasan Tahsin BAKAN Beyefendiye, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sefer DEVİREN’e, Sponsorlarımız Şifanur Zeytinyağı Fabrikası Sahibi Yılmaz DÖNMEZ’e, Nalçabasmaz Tarım Ürünleri Sahibi Yahya NALÇABASMAZ’a, Şiraz Restaurant’ın sahibi Aşkın DEMİR’e, Romanis Çifliğine, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyimize ve değerli başkanına, Festivalimizi gerek yazılı gerekse görsel olarak kamuoyuna taşıyan basın mensuplarına, Hatay Basın İlan Kurumu Müdürü Soner KAVAK ve Çalışanı Edip AVCI kardeşime, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığına ve emeği geçen ve çalışan herkese teşekkür ediyorum ’’ dedi.

AKP Hatay Milletvekili aynı zamanda MKYK üyesi Sayın Fevzi ŞANVERDİ ise konuşmasında bu yıl ilki gerçekleşen Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivalinin ilçemize ve ilimize hayırlar getirmesini temenni ettiğini belirterek, ‘’Türkiye içeriden ve dışarıdan gelen tüm saldırılara rağmen büyük adımlarla büyümesine devam etmektedir. Bir anda 3 terör örgütü ile mücadele eden hiçbir ülke bulamazsınız. Ama milletimiz, devletimizle el ele vererek terörle mücadelesini son sürat yürütmektedir. Bunların sonunu getirene kadar da bu mücadeleden asla geri adım atmayacağız. Bugün burada festival için

toplanmış bulunuyoruz. Yaptığımız yatırımlarla ilçemizin daha fazla istihdam ve daha fazla üretim sağlamasına imkân yaratacağız.’’ şeklinde konuştu.

Son olarak konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Sayın Valimiz ATA, Hatay’ın tarım potansiyelinin yüksek olan illerimizden biri olduğunu belirtti. İklimiyle, verimli ovalarıyla Türkiye’de yetişebilecek her türlü ürünün çok rahatlıkla Hatay’da yetişebileceğini ifade eden Vali ATA, ‘’Altınözü ilçemiz özellikle zeytin bakımından ilimizdeki en önemli üretim merkezlerinden birisidir. Türkiye’de 170 milyona yakın zeytin ağacı var. Bunun 17 milyonu Hatay’da, bu 17 milyonun da yaklaşık 5 milyonu Altınözü ilçemizde bulunmaktadır. Yani Altınözülü vatandaşlarımızın ekonomisinde zeytin ve zeytinyağının çok önemli yeri var. Hem ilçenin tanıtılması, hem de zeytin ve zeytinyağı üretilmesinde kamuoyunun dikkatinin çekilmesi bakımından bu festivali çok önemli buluyorum. Ayrıca Canan KARATAY hocamıza teşriflerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Kendisi adeta zeytin ve zeytinyağının gönüllü tanıtıcısıdır. Vatandaşlarımıza zeytinin ve zeytinyağı tüketiminin insan sağlığında ne kadar önemli olduğunu anlatmaktadır.’’ dedi.

Zeytin ve zeytinyağı üreten çiftçi ve sanayicilerimize bir mesajı olduğunu söyleyen Vali ATA, ‘’İlimizde çok fazla miktarda zeytin ve zeytinyağı üretilmesine rağmen maalesef ulusal düzeyde tanınan bir markamız yok. Buradaki üreticilerimizin bir araya gelerek bir marka yaratmalarını özellikle rica ediyorum. Bu markanın da hem ilimizin hem de ülkemizin tanıtımında önemli katkıları olacağına inanıyorum. Marka yaratarak marketlere girildiği takdirde hem üreticimizin hem de sanayicilerimizin katma değerini yükseltme şansı olacaktır. Bu konuda Valilik olarak, Kalkınma Ajansı olarak, YİKOB olarak üzerimize ne düşüyorsa her türlü desteği vermeye hazırız.’’ dedi.

İlimizin bir bütün olarak gelişmesi için ellerinden gelen her türlü gayreti sarf edeceklerini belirten Vali ATA, ‘’Özellikle de kırsal kesimde olan ilçelerimizin kalkınması için daha çok çaba sarf edeceğiz. Burada kurulmakta olan Hayvancılık OSB’si ve Zeytin OSB’sinin yapılması için elimizden gelen gayreti gösterip en kısa süre içinde bunların hayata geçirilmesi için devletin tüm imkânlarını seferber edeceğiz. Yine burada Hatay-Altınözü yolunun yapımı, sınıra kadar olan yolun yapımı ve diğer taraftan da eğitimle ilgili birtakım ihtiyaçlar var. Bunların hepsini imkânlar ölçüsünde yapıp Altınözü ilçemizin yaşam standardını daha da yukarılara çıkarmak için var gücümüzle çalışacağız. ‘’ dedi.

Kaymakam UYGUR ve Başkan SARI, Sayın Valimiz Erdal ATA’ya, AKP Hatay Milletvekili MKYK üyesi Sayın Fevzi ŞANVERDİ’ye, AKP Milletvekili Hacı Bayram TÜRKOĞLU’na, AKP Milletvekili Sayın Orhan KARASAYAR’a, Vali Yardımcılarından Sayın Orhan MARDİNLİ’ye, Sayın Aydın TETİKOĞLU’na, Sayın Nursal ÇAKIROĞLU’na, Sayın Mahmut HERSANLIOĞLU’na, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Sayın Hikmet ÇİNÇİN’e, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Sayın A. Kadir TEKSÖZ’e, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Sayın Ümmühan TİBETe ve Prof. Dr. Canan KARATAY’a Plaket ve Altınözü’nün bereketli topraklarından elde edilen Zeytinyağı’nı takdim ettiler. Ardından Protokol stantlarını gezerek üreticiye, çiftçiye bereketli bir hasat yılı temennisinde bulundular.

Protokol konuşmalarının ardından Vali ATA’ya Altınözü Kaymakamı Bülent UYGUR ve Belediye Başkanı Rıfat SARI tarafından festival anısına plaket ve festival zeytinyağı takdim edildi. Festival alanında kurulan stantların gezilmesinin ardından Vali ATA festival alanından ayrıldı.

Zeytin ve Zeytinyağı Festivali açılış programına Hatay Valisi Sayın Erdal ATA’nın yanı sıra AKP Hatay Milletvekili MKYK üyesi Sayın Fevzi ŞANVERDİ, AKP Milletvekili Hacı Bayram TÜRKOĞLU ve Orhan

KARASAYAR, Vali Yardımcılarından Orhan MARDİNLİ, Aydın TETİKOĞLU, Nursal ÇAKIROĞLU ve Mahmut HERSANLIOĞLU, İlçe Kaymakam ve Belediye Başkanları, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet ÇİNÇİN, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A. Kadir TEKSÖZ, kurum müdürleri, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet, Prof. Dr. Canan KARATAY ile çok sayıda vatandaşımız katıldı.

FESTİVAL KAPSAMINDA ZEYTİNYAĞLI YEMEK YARIŞMASI DÜZENLENDİ

Zeytinyağı yemek yarışmasında dereceye giren yarışmacılara Hatay Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur ve Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı tarafından 1. ye tam altın 2. ye yarım altın ve 3. ye çeyrek altın ve madalya ile ödüllendirildi.

FESTİVALİN İKİNCİ GÜNÜNE KARATAY VE KARSU DÖNMEZ DAMGA VURDU

Festival kapsamında Canan Karatay ve Karsu Dönmez Altınözülü vatandaşlarla buluştu.

Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali kapsamında Altınözü ilçesine gelen ünlü Kalp Cerrahı ve İç Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Canan KARATAY 17:00’da Yaşam Boyu Sağlık söyleşisi etkinliği kapsamında vatandaşlarla bir araya geldi. Zeytinin faydaları ve Altınözü için önemine vurgu yapan Karatay, “Zeytin Altındır, Zeytinyağı ise altın suyudur. Zeytinyağınız altın kadar değerlidir. Altınözü zeytinleri Toroslardan gelen rüzgarlarla beslenir. Bu yüzden doğaldır. Sizden ricam bu doğallığı korumanızdır. Zeytin ağaçlarının uzun süre yaşamalarının sırrı içerdiği vitamin ve minerallerdir. Bizler de uzun yaşamak istiyorsak zeytin tüketmeli, zeytinyağını da soframızdan eksik etmemeliyiz. Şimdiye kadar zeytinyağı ile ilgili söylenenlere inanmayın. Amerikalılar margarin kullanımını öneriyor. Onlarda zeytin yok ki nereden bilecekler zeytinin faydasını. Sizler doğal zeytinin kaynağındasınız. Sizlere tavsiyem günde 20 ile 40 adet zeytin tüketin. Zeytinde fazla kalori var diyorlar. Bu da yalandır. 40 zeytinde 150 kalori vardır. Aristo “zeytin ağacı kesenin başı kesilsin” demiştir. Biz de diyoruz ki zeytin ağacı kesmeyin. Her ağaç kesildiğinde benim içim yanıyor. Çocuklarımıza hasta olmamaları için zeytin yaprağı çayı içirelim. Yaşlılarımız da mutlaka tüketsin. Zeytinin kendisi gibi yaprağı da çok faydalıdır. Hasta olmamak, uzun yaşamak için mutlaka zeytin ve zeytinyağı tüketelim” ifadelerini kullandı.

Kaymakam UYGUR, Canan KARATAY’a katılımlarından dolayı plaket verdi, Başkan SARI da Zeytinyağı hediye etti.

SANATÇI KARSU DÖNMEZ HEMŞERİLERİYLE BULUŞTU

Festivalin ikinci günü Sanatçı Karsu DÖNMEZ’in muhteşem konseri ile sona erdi. Konserin ardından Kaymakam UYGUR ve Başkan SARI tarafından Karsu DÖNMEZ’e çiçek verildi ve konsere katılımlarından dolayı teşekkür edildi. Konser boyunca şarkı aralarında Karsu DÖNMEZ hatıralarını konsere katılanlara anlattı. Karsu DÖNMEZ’in anıları konsere katılanlara eğlenceli anlar yaşattı. Program yoğun alkışlarla sona erdi.

Hatay Zeytin Çalıştayı Yoğun Katılımla Gerçekleşti

Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali Hatay Zeytin Çalıştayı ile sona erdi. Festivalin son günündeki çalıştay Antakya Otoman Pallace Otel de düzenlendi. Çalıştaya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından Daire Başkanı Sayın Gökhan KIZILCI, Hatay Vali Yardımcısı Aydın TETİKOĞLU, Altınözü Kaymakamı Bülent UYGUR, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat SARI, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur

YILDIZ, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan KAYA, Hatay Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet ANDİÇ, Hatay SGK İl Müdürü Hamit BAL, Beslenme ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan KARATAY, UZZK Başkanı Ümmühan TİBET, ilçe protokolü, Çalıştaya Hatay ili ve diğer İllerden akademisyenler, Dernek Temsilcileri, Uzmanlar, Çiftçiler ve Üreticiler katıldı.

YILDIZ: İLİN TANITIMI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Festivalin açılış konuşmasını DOĞAKA Genel Sekreteri Onur YILDIZ yaptı. Yıldız konuşmasında; “Hatay ilimiz ve Altınözü ilçemiz zeytin varlığı ile bilinen yerlerdir. Bizler de bu bilinirliği marka haline getirme adına önemli çalışmalar yapacağız. Zeytin sektörüne 6 milyon TL desteğimiz oldu bu desteklerimiz devam edecek, daha önce araştırma gezisi yapmak üzere İspanya ve İtalya’ya gittik. Yerinde araştırmalar yaptık. Ümit ediyorum ki festival Altınözü’ne önemli bir değer katacaktır. Çalıştayın herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

TİBET: 178 MİLYON AĞAÇ VARLIĞINA ULAŞTIK

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet de çalıştay kapsamında yaptığı konuşmada, “Biz konsey olarak kamu ile özel sektör arasında bir köprü kurma görevi görüyoruz. Bu gibi çalıştayların çok önemli katkıları var. Dünya da İspanyanın 315 Milyon Zeytin ağacı varlığı ile birinci sırada Türkiye ise şu anda 178 Milyon ağaç varlığı ile ikinci sıradadır amacımız üretimde de dünya ikincisi olmaktır. Hem Türkiye’de hem de Uluslararası arenada yükselmeyi hedefliyoruz. Yapılan bu Çalıştay’ın hem bölge ekonomisine hem de ülke ekonomisine faydalı olmasını diliyor, herkese başarılar diliyorum” dedi.

ANDİÇ: ZEYTİNCİLİK SEKTÖRÜNE KATKIMIZ SÜRECEK

Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet ANDİÇ yaptığı konuşmada şu ifadelere değindi, “15 Milyon ağaç varlığına sahip ilimiz ülke zeytin ihtiyacının yüzde 8’ini karşılıyor. İlimizde zeytincilik alanında eğitimler ve destekleme çalışmaları yapılmaktadır. Zeytin üreticilerimize son yıllarda 80 Milyon TL ek kaynak aktarılmıştır. Zeytincilik sektörüne desteğimiz devam edecektir. Çalıştayın ve festivalin Altınözü’ne hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

BAŞKAN SARI: ÇALIŞTAYIMIZ HERKESE HAYIRLI OLSUN

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı da konuşmasında, “İlçemizde Hatay zeytininin yüzde 30’u üretilmektedir. Bu zeytin varlığının markalaşması için Kaymakamımızla bu festivali düzenlemeye karar verdik. Oldukça faydalı geçen festivalimize katılım sağlayan herkese teşekkür ediyor, zeytincilik sektörüne yön vermesini umduğumuz çalıştayımızın herkese hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

KAYMAKAM UYGUR: ALTINÖZÜ’NÜN ZEYTİNCİLİKTE SÖYLEYECEK SÖZÜ OLMALI

Altınözü Kaymakamı Bülent UYGUR da konuşmasında, “Yaklaşık 10 ay önce göreve başladığımızda ilçemizde nereye bakarsak zeytini gördük. Biz de zeytinin marka değerine katkı sunmak amacıyla festivalimizi düzenleme kararı aldık. Bugüne baktığımızda festivalimizin kendi adımıza başarılı olduğumuzu görüyoruz. Festivalle ilgili olumlu dönüşler aldık. Çalıştay katılımcılarını belirlerken de ulusal çapta olsun diye, alanında uzmanları çağıralım istedik. Bu konuda desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün herkes eteğindeki taşları döksün. İlçemizde, zeytinyağının

120 Milyon TL’lik bir ekonomisinin olduğunu dikkate alırsak, Altınözü’nün bu konuda söyleyecek sözü olduğunu belirtmek istiyoruz. Çalıştayın Tarım Bakanlığının politikalarına yön verecek etkisi olmasını umuyor, uzaktan yakından gelen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

KIZILCI: ALTINÖZÜ’NDEKİ ENSTİTÜ BÖLGEYE DEĞER KATACAKTIR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Gökhan KIZILCI da yaptığı konuşmada, ”Türkiye bir tarım ülkesidir. Ülkemiz 80 Milyonun yanı sıra ülkemize gelen 30 milyon turisti ve 3 milyona yakın misafirini doyurabilmektedir. Biz tarım ile var olmaya devam edeceğiz. Altınözü ilçesi zeytincilik varlığıyla dikkat çekiyor. Burada zeytincilik enstitüsünün kurulmasıyla da önemli bir merkez haline gelecektir. Biz bu konuda üzerimize düşen görevi yaptık. İhale aşamasının ardından enstitümüzün kurulması için de çalışmalar hızlanacaktır. Katılımlarını için herkese teşekkür ediyor, Festivalin ve çalıştayın hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

KAYA: ÇALIŞTAYIN SONUÇLARI PRATİĞE DÖKÜLMELİDİR

MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan KAYA da konuşmasında, “Biz bir şey yaparken hedefi koymamız lazım. Hedef olmazsa da olmaz. Kendimizi sorgulamalı, adımlarımızı buna göre atmalıyız. Tüm bu festivalin ve çalıştayın sonuçları pratiğe dökülmelidir. Festival kapsamında Canan Hocamız buraya geldi. Ayrıca işadamları da diğer belediye başkanları da bu konuda üzerine düşen görevi yapmalıdır. Biz de MKÜ olarak üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. Çalıştayın hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum” dedi.

KARATAY: ZEYTİNYAĞI YAĞ DEĞİL MEYVE SUYUDUR

Beslenme ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan KARATAY yaptığı konuşmada, “Zeytinyağı yağ değildir. Zeytin meyvesinin suyudur. Bu yüzden de çok sağlıklıdır. Zeytin konusunda Altınözü önemli bir potansiyele sahiptir. Bu çalıştay da Altınözü ilçesine önemli katkılar sağlayacaktır. Zeytinyağı çok önemlidir. Sabah akşam zeytinyağı ile beslenen insanlar hasta olmazlar. Aşının, ilacın olmadığı dönemlerde insanlar zeytinyağı ile beslenerek 80 yıl yaşadılar. Bizler de bu doğal ortamda yetişen zeytinlere zeytinyağlarına sahip çıkarsak uzun yıllar yaşarız. Festivali düzenleyenlere ve çalıştaya katılanlara çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

TETİKOĞLU: ÇALIŞTAY SONUCU ALTINÖZÜ’NE FAYDALI OLMALIDIR

Hatay Vali Yardımcısı Aydın TETİKOĞLU konuşmasında, “Festivalle birlikte Altınözü’nde başlayan bu etkinliğin zeytinin geleceği ile ilgili önemli bir toplantı olacaktır. Altınözü zeytini ve zeytinyağının markalaşması yönünde adımlar atılmalıdır. Görselliğe önem vermiyoruz. İnanıyorum ki bu çalıştay Altınözü’müze katkı sağlar” dedi.

TETİKOĞLU’nun konuşmasıyla açılış bölümü sona erdi.

 

 

HABER ALINTIDIR.. ADRESİ : Hatay internettv