Archives

HBB, ULUSLARARASI İSTANBUL MUTFAK GÜNLERİ’NDEN BAŞARIYLA DÖNDÜ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Gastronomi Ustası Abdülcelil Erkan, TAŞFED (Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu), WACS (World Association of Chefs Societies) iş birliği ile 22-25 Şubat tarihleri arasında İstanbul Beylikdüzü TÜYAP Kongre Merkezi’nde 16’ncısı düzenlenen, Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri’nden gümüş madalya ile döndü.

Türk mutfağının dünya mutfağı ile entegrasyonunun sağlanması ve gastronomi turizmini canlandırmak amacıyla düzenlen Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri, birbirinden başarılı aşçıları İstanbul’da buluşturdu.

TEPSİ KEBABI VE HUMUS DÜNYA 2’NCİSİ OLDU

30 ülkeden birbirinden marifetli toplam 2 bin 100 yarışmacı aşçının yarıştığı uluslararası yarışmada, güçlü rakiplerini saf dışı bırakmayı başaran Erkan, ‘Bireysel Pratik Ana Yemek Yarışması’ kategorisinde yöresel lezzetlerden tepsi kebabı ve humus ile dünya 2’ncisi olarak büyük bir başarıya imza attı.

ULUSLARARASI İSTANBUL MUTFAK GÜNLERİ BAŞLIYOR

Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) ve Dünya Aşçılar Birliği (WACS) iş birliği ile bu yıl 16’ncısı düzenlenecek olan ‘Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri’ başlıyor.

22-25 Şubat 2018 tarihleri arasında Beylikdüzü’nde TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde yapılacak olan etkinlikte Hatay’ı, geçtiğimiz senenin dünya ikincisi Hatay Büyükşehir Belediyesi Gastronomi Ustası Abdülcelil Erkan temsil edecek.

ERKAN, ŞAMPİYONLUK İÇİN TER DÖKECEK

Dünyanın gastronomi alanında önde gelen ülkelerinin federasyonları ve dernekleri ile gerçekleşecek organizasyona 30 ülkeden 450’si yabancı olmak üzere 2100 yarışmacı katılacak.  Türk mutfağının dünya mutfağı ile entegrasyonunun sağlanması ve gastronomi turizmini canlandırmak amacıyla düzenlenecek olan festivalde Erkan, şampiyonluk madalyasına ulaşabilmek için ter dökecek.